Octopus 12" Stroke Remote 38mm Linear Drive - 12V - Up To 60' or 33,000lbs [OCTAF1212LAR12]
Sale Sold out
Tax included.
Linear Actuators
OCTAF1212LAR12
Features
  • Average Current 4-6 amps
  • Max Current 19amps
  • 12vDC
  • Cylinder Bore: 38mm
  • Variable Flow Rate: 600cc-1.2 litre/min
  • Stroke: 305mm/12in
  • Hardover Time(Suggested): 14-16 sec
  • Max Rudder Torque: 1,200Nm/10,600lbin